Paszport covidowy – czym jest i jak to działa?

Paszport Covidowy Unijny Certyfikat COVID

Paszport covidowy to nic innego jak unijny system, który zweryfikuje czy dana osoba jest zaszczepiona przeciw COVID-19. Uruchomiony został już w siedmiu krajach członkowskich Unii Europejskiej w tym Polsce. Od 1 lipca będzie honorowany w całej Unii

Paszport covidowy to inaczej cyfrowy certyfikat

Cyfrowy, co oznacza, że informacja o certyfikacie generowana jest przez system informatyczny. Jego najważniejsze cechy to:

  • format cyfrowy lub papierowy
  • kod QR
  • nieodpłatny
  • w języku narodowym i po angielsku
  • bezpieczny i zabezpieczone przed wyciekiem danych
  • ważne we wszystkich krajach UE.

Za wydawanie zaświadczeń odpowiadać będą organy krajowe. Mogą je wydawać na przykład ośrodki wykonujące testy lub organy ds. zdrowia. W Polsce można je również uzyskać poprzez portal dla pacjentów. 

W jakich krajach działa certyfikat covidowy?

Polska jest jednym z siedmiu państw Unii Europejskiej, które zdecydowało się na wprowadzenie paszportów covidowych. Poza nami są to Bułgaria, Czechy, Dania, Niemcy, Grecja i Chorwacja. Dokument poświadcza, że dana osoba została zaszczepiona na koronawirusa, otrzymała negatywny wynik testu lub przeszła już COVID-19. Certyfikat ma ułatwić podróżowanie, niezależnie od tego czy za granicę wybieramy się samolotem czy samochodem.

Prócz działania prewencyjnego, paszport covidowy ma znacznie ułatwić podróżowanie pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Osoby posiadające certyfikat nie będą podlegać kwarantannie po powrocie do kraju oraz nie będą musiały wykonywać dodatkowych testów na koronawirusa.

Certyfikaty covidowe będą mieć datę ważności. Dokument informujący o szczepieniu będzie ważny od 14 do 365 dni po podaniu drugiej dawki. Paszport covidowy informujący o negatywnym wyniku testu na COVID-19 będzie honorowany do 48 godzin, a informacja dla ozdrowieńca straci ważności po 80 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR.

Unijny certyfikat COVID jest już do pobrania na stronie pacjent.gov.pl

Obecnie tzw. paszport covidowy nie jest jeszcze honorowany ze względu na brak obowiązujących międzynarodowych regulacji prawnych – nie można go zastosować podczas odprawy granicznej.

Regulacje pozwalające na korzystanie z Unijnego Certyfikatu COVID podczas odprawy granicznej wejdą w życie 1 lipca 2021 r.

Jak pobrać paszport covidowy?

W Internetowym Koncie Pacjenta na stronie internetowej pacjent.gov.pl od 1 czerwca pojawiła się opcja pobrania kodu QR, na podstawie którego można przekraczać granice. W przyszłości kod będzie również dostępny w aplikacjach mojeIKP i mObywatel.

Aby pobrać certyfikat z Internetowego Konta Pacjenta, należy się zalogować, kliknąć opcję „Certyfikaty” i „pobierz kod QR”. Zapisze się on na telefonie w formacie PDF. Można go zachować w urządzeniu elektronicznym lub wydrukować.

Osoby, które nie chcą korzystać z wersji elektronicznej certyfikatu, mogą go otrzymać w formie papierowej bezpośrednio po szczepieniu. Certyfikat, a zatem kod QR, wystawiany jest dopiero po otrzymaniu pełnej dawki szczepienia (w przypadku dwudawkowych szczepionek dopiero po przyjęciu drugiej dawki).