Zakończył się kolejny rok podatkowy, a przed nami rozliczenia w deklaracji na 2024 r. Zanim przystąpimy do jej wypełnienia, dobrze jest poznać dostępne ulgi. Jeśli np. wprowadziliśmy zmiany w naszym domu, może nam przysługiwać tzw. ulga termomodernizacyjna.
Ulga termomodernizacyjna – dla kogo?
Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać ci z nas, którzy rozliczają się na podstawie:
- skali podatkowej;
- podatku liniowego;
- lub ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Preferencja ta przysługuje zarówno właścicielom, jak i współwłaścicielom domów jednorodzinnych, przy czym mogą to być domy:
- wolnostojące;
- w zabudowie bliźniaczej;
- w zabudowie szeregowej.
Dodatkowo, domy te muszą spełniać następujące warunki:
- powinny zaspokajać potrzeby mieszkaniowe;
- w budynku mogą być wydzielone nie więcej niż dwa lokale mieszkalne albo jeden mieszkalny i jeden użytkowy, przy czym powierzchnia całkowita tego ostatniego nie może przekraczać 30 procent całkowitej powierzchni;
- jeśli chodzi o konstrukcje, budynki powinny stanowić samodzielną całość.
Przykładowo: będąc właścicielem domu, w którym jednocześnie mieszkamy, ale też np. prowadzimy sklep, ulga termomodernizacyjna nadal nam przysługuje – aczkolwiek pamiętajmy, że dotyczy ona jedynie części mieszkalnej.
Z ulgi termomodernizacyjnej nie skorzystają:
- właściciele lokali użytkowych;
- osoby zamieszkujące budynki wielorodzinne.
Ulga termomodernizacyjna – rodzaj wydatków
Jakich wydatków dotyczy ulga termomodernizacyjna?
Obejmuje ona nakłady związane z zakupem tych usług, materiałów budowlanych oraz urządzeń, które są związane z termomodernizacją budynku. Co ważne, inwestycja ta musi zakończyć się w trakcie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym ponieśliśmy pierwsze wydatki.
Ulga termomodernizacyjna – warunki skorzystania
Z ulgi termomodernizacyjnej możemy skorzystać przy spełnieniu następujących warunków:
- Od rozpoczęcia realizacji przedsięwzięcia termomodernizacyjnego mamy trzy lata na to, żeby je skończyć. Ponosząc więc pierwsze wydatki przykładowo w maju 2023 roku, do końca 2026 roku musimy zamknąć całą inwestycję.
- Kupując towary, produkty oraz usługi, należy rozliczać je na bieżąco w deklaracjach rocznych.
- Co ważne, ulga dotyczy wyłącznie wydatków poniesionych na przedsięwzięcie termomodernizacyjne w budynku już oddanym do używania – czyli nie obejmuje naszych nakładów z okresu budowy.
- Aby móc odliczyć wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, muszą być one wymienione w załączniku do Rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju z dnia 21 grudnia 2018 roku w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych.
- Faktury na wyżej wymienione wydatki powinny być wystawione przez podatnika VAT.
- Co więcej, nie mogą one zaliczać się do kosztów uzyskania przychodów i odliczone od przychodu na podstawie Ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
- Wydatki poniesione na nasze przedsięwzięcie termomodernizacyjne nie były finansowane lub dofinansowane ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej lub zwrócone w jakiejś formie.
Ulga termomodernizacyjna – kwota do odliczenia
Skorzystanie z ulgi termomodernizacyjnej umożliwia odliczenie do 53 000 zł, przy czym limit ten dotyczy podatnika. Oznacza to, że odnosi się ona do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w budynkach, których jesteśmy właścicielami lub współwłaścicielami.
Małżonkowie mogą natomiast skorzystać z limitów odrębnie, tj. każdy z nich z osobna może odliczyć od podatku maksymalnie po 53 000 zł.
Warto pamiętać, że każdy wydatek, jaki poniesiemy na przedsięwzięcie termomodernizacyjne, należy udokumentować za pomocą stosownych faktur.
Źródło:
- https://gospodarka.dziennik.pl/podatki/artykuly/9387586,dobra-wiadomosc-dla-wlascicieli-domow-mozesz-odliczyc-az-53-tys-zl.html