Pożyczka gotówkowa – co to jest?

Pożyczka gotówkowa pozabankowa kredyt gotówkowy

Pożyczka gotówkowa i kredyt gotówkowy nie są tym samym, dlatego warto wiedzieć, co tak naprawdę kryje się pod pojęciem pożyczki gotówkowej. Pożyczka gotówkowa to umowa, na podstawie której jedna strona pożycza drugiej określoną sumę pieniędzy. Pożyczki gotówkowe są znacznie droższe od kredytów gotówkowych.

Pożyczka gotówkowa – definicja

Jest to termin obejmujący dwie strony – pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę. Natomiast przedmiotem pożyczki jest ustalona kwota pieniędzy. Zgodnie z umową pożyczki gotówkowej pożyczkobiorca zobowiązuje się do oddania pożyczonej sumy środków pieniężnych w wyznaczonym z góry terminie. Oprócz tego pożyczkobiorca jest zazwyczaj zobowiązany do zapłacenia odsetek lub do uregulowania opłaty na rzecz pożyczkodawcy z tytułu udostępnienia środków pieniężnych.

Pożyczkodawcą może być nie tylko instytucja, ale również osoba fizyczna, jeżeli w celach pożyczkowych posługuje się ona swoimi własnymi środkami pieniężnymi.

Korzystaniu z pożyczki gotówkowej nie towarzyszy wymóg określania celu, na jaki pożyczkobiorca zamierza przeznaczyć otrzymane pieniądze.

Czy pożyczki gotówkowe są dzisiaj popularne?

Obecnie banki ustawicznie oferują różne pożyczki gotówkowe. Są to bardzo często pojawiające się produkty finansowe, ponieważ pożyczka gotówkowa jest błyskawicznym rozwiązaniem dla klientów, którzy są w pilnej potrzebie otrzymania jak najszybciej określonych środków pieniężnych. Banki biorą więc pod uwagę tak nagłe potrzeby klientów. Banki uwzględniają również fakt, że dla klientów ważna jest jak najmniejsza ilość formalności, przez które trzeba przejść, starając się o pożyczkę, dlatego oferują niejednokrotnie pożyczki gotówkowe bez zaświadczeń.

Czy pożyczka gotówkowa jest dobrym rozwiązaniem?

Jeżeli rozważamy opcję wzięcia pożyczki gotówkowej, powinniśmy poszukać odpowiedzi na to kluczowe pytanie, zastanawiając się nad pewnymi rzeczami. Po pierwsze należy przeanalizować swoje obecne oraz przyszłe możliwości finansowe i przekalkulować, czy będziemy w stanie spłacić tego rodzaju dług.

Oprócz tego należy dowiedzieć się, co to znaczy „dobra pożyczka gotówkowa”. Gdy będziemy przeglądać i analizować dostępne oferty w poszukiwaniu najlepszego dla nas rozwiązania, musimy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników.

Jednym z takich czynników jest oprocentowanie pożyczek gotówkowych. Należy dowiedzieć się, jaka jest rzeczywista roczna stopa oprocentowania, czyli RRSO. Innym ważnym czynnikiem jest całkowita wartość kosztów określonej pożyczki gotówkowej – czyli ile nas ona wyniesie w ostatecznym rozrachunku. Należy również zapoznać się z konsekwencjami, jakie będziemy musieli ponieść, jeśli nie uregulujemy raty w wyznaczonym terminie.

O czym należy pamiętać?

Starając się o pożyczkę gotówkową pamiętajmy zawsze o tym, aby DOKŁADNIE przeczytać podpisywaną przez nas umowę!