Transakcje bezgotówkowe hitem w czasie pandemii

Płatność bezgotówkowa

Transakcje bezgotówkowe okazały się najpopularniejszą formą płatności w czasie pandemii w Polsce. Ich wartość w 2020 roku po raz pierwszy w historii była wyższa niż tradycyjnych płatności.

Płatności bezgotówkowe w Polsce

Płatności bezgotówkowe w Polsce cieszą się coraz większą popularnością, a pandemia COVID-19 jeszcze mocniej utrwaliła pewne trendy.

Jak wynika z badań na zlecenie WIB przeprowadzonych w październiku br. przez pracownię Pollster, w ostatnich miesiącach blisko co czwarty Polak (38%) ograniczył korzystanie z gotówki na rzecz płatności bezgotówkowych, a 54% badanych zauważyło, że w większej liczbie punktów handlowo-usługowych pojawiła się możliwość płacenia kartą. W przypadku terenów wiejskich poprawę infrastruktury w tym zakresie odnotowało nawet 57% mieszkańców. 

Bankomaty najniżej w historii, transakcje bezgotówkowe odwrotnie

Jak podaje Business Insider:

W minionym roku znacząco wzrosła liczba płatności bezgotówkowych (o 9,9 proc.), których łączna wartość (407,6 mld zł) po raz pierwszy przekroczyła wartość wypłat gotówkowych (407,2 mld zł).

Źródło: https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/najmniej-wyplat-z-bankomatow-w-historii/

Jednocześnie w ubiegłym roku Polacy znacznie rzadziej korzystali w bankomatów, a jak już korzystali to wypłacali znacznie większe ilości gotówki. Liczba wypłat z bankomatów dokonanych w Polsce w 2020 r. wyniosła 500 mln. To najniższa wartość w historii pomiarów.

Sytuacja z ubiegłego roku to wynik wprowadzenia na rynek miliona działających terminali płatniczych., a w portfelach Polaków jest ponad 42 mln kart płatniczych. Wszystkie terminale umożliwiają obsługę płatności zbliżeniowych. Jesteśmy jednym z niewielu krajów na świecie, które mają tak innowacyjną infrastrukturę do płatności bezgotówkowych. To nasze „success story” w likwidacji szarej strefy, o którym warto mówić głośno.

Powyższe trendy można zaliczyć na plus, ponieważ znaczna część sklepów oraz eksperci radzili aby klienci w trakcie pandemii – ze względów bezpieczeństwa – wybierali właśnie ten rodzaj płatności.

Zakupy online to największy wygrany w trakcie pandemii

Nie będziemy zbyt oryginalni w stwierdzeniu, że przenoszenie większości praktyk znanych z rzeczywistości w sferę online to znak naszych czasów. Pandemia dała jednak dodatkowe paliwo, a sukces transakcji bezgotówkowych i branży e-commerce jest jest tego pokłosiem.

W 2020 roku Polacy w przestrzeni online dokonali zakupów na ponad 15,3 mld EUR, co oznacza wzrost o 31,4% w stosunku do roku 2019. Polski rynek e-commerce należy do najbardziej dynamicznie rosnących rynków europejskich

Źródło: https://analizarynku.eu/analiza-rynku-e-commerce-w-polsce

Z analizy przeprowadzonej przez PwC wynika, że w 2026 r. wartość brutto polskiego rynku handlu e-commerce będzie na poziomie 162 mld zł. Oznacza to średnioroczny wzrost o 12%.  To również ostatni dzwonek dla przedsiębiorców, którzy chcą „popłynąć z nurtem” na zdecydowaną transformację cyfrową.

Prognozom tym wtóruje prezes InPost – Rafał Brzózka – który zakłada, że udział sprzedaży online za 4,5 roku stanowić będzie połowę sprzedaży detalicznej w Polsce.