Jak rozliczyć najem mieszkania w 2021 roku?

Jak rozliczyć Najem Mieszkania w 2021 roku?

Każda osoba, która zdecydowała się na najem mieszkania musi rozliczyć się z fiskusem.  Jeszcze w poprzednim roku zaszły spore zmiany w przepisach, dotyczą one  terminu opłacania ryczałtu, rachunku do przelewów i stawki podatku. Jak rozliczyć najem mieszkania w 2021 roku? Przeczytasz w niniejszym artykule.

Ile osób w Polsce wynajmuje mieszkania?

Około 16 proc. Polaków wynajmuje mieszkania lub domy – wynika z ostatnich dostępnych danych Eurostatu. W porównaniu większością państw Europy jest to wynik zaskakująco niski: chętniej od nas wynajmują nieruchomości m.in. Niemcy, Austriacy, Duńczycy, Francuzi i Włosi. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z naszej specyficznej historii.  

No może nie tylko naszej…  im dalej na wschód, tym zainteresowanie wynajmem staje się mniejsze. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej odsetek osób wynajmujących domy lub mieszkania waha się od 21,5 % (Czechy) do zaledwie 9,9 % (Słowacja). Rekordowo niski odsetek osób  zanotowany został w Rumunii i wynosi jedynie 3,2 %.

Model mieszkaniowy oparty na własności odchodzi do lamusa

Wracając do współczesności: po 1990 przyjęto, że ma nasz model mieszkaniowy ma być oparty na własności. Od tego czasu skutecznie odchodzono od zasobów gminnych. Blisko 600 z miast w Polsce nie wybudowało żadnego mieszkania komunalnego od 30 lat. Z chęcią natomiast je wyprzedawano.

Natomiast od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost rynku mieszkań na wynajem. Coraz więcej Polaków, zwłaszcza młodych, decyduje się na najem mieszkania, m.in. z powodu niedostępności kredytów dla osób nie posiadających wysokiego wkładu własnego oraz niechęci do zadłużania się na 20-30 lat.

Jak rozliczyć najem mieszkania w 2021 roku?

Po pierwsze: konieczne jest podjęcie decyzji, czy najem rozliczamy:

  • w ramach najmu prywatnego czy działalności gospodarczej

oraz czy:

  • rozliczamy się na podstawie ryczałtu czy skali podatkowej.

Jak rozliczyć najem mieszkania na zasadach ogólnych?

Podatek na zasadach ogólnych liczony jest od dochodu. Przychód musi zostać pomniejszony o poniesione koszty. Plusem opodatkowania na zasadach ogólnych oprócz możliwości odliczenia kosztów jest też kwota wolna od podatku. W praktyce oznacza to, że podatek zaczynamy naliczać i odprowadzać zaliczki dopiero po przekroczeniu w danym roku tej kwoty.

Jeśli jednak posiadamy wiele źródeł przychodów, np. mamy także przychody z pracy, to kwotę wolną można zastosować tylko jednokrotnie. W praktyce kwota wolna od podatku ma znaczenie tylko dla tych podatników, którzy dochody czerpią tylko z najmu.

Jaki PIT złożyć w urzędzie skarbowym jeżeli rozliczasz się na zasadach ogólnych? PIT-36.

Ryczałt       

Ryczałt jest o wiele prostszą formą rozliczania najmu, więc wiele osób go wybiera. Nie musisz co miesiąc wyliczać zaliczek, ani martwić się, w którym progu podatkowym już jesteś. Ryczałt ma jednak dwie wady – opodatkowujesz przychód (nie możesz odliczyć kosztów) i nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku.

W skrócie oznacza to, że już od pierwszej złotówki, którą przeleje Ci najemca, w następnym miesiącu lub kwartale zapłacisz ryczałt, bo możesz wybrać sposób rozliczenia miesięczny lub kwartalny. Do 2 marca 2020 roku musisz złożyć do urzędu skarbowego PIT-28.

Jak rozliczyć najem mieszkania – uwagi

  • Od 2020 roku nie musisz już zgłaszać wynajmu do urzędu skarbowego.
  • Jeżeli wynajmujesz mieszkanie od dawna i do tej pory nie płaciłeś/aś podatku możesz skorzystać z czynnego żalu i nie zapłacisz dodatkowej karty. Urzędnik wyliczy Ci zaległy podatek i należne odsetki. Jeśli uregulujesz należność, to nie spotkają Cię żadne konsekwencje finansowe.

Najem mieszkania możesz rozliczyć dzięki rekomendowanemu przez nas programowi PIT