Każda osoba, która zdecydowała się na najem mieszkania musi rozliczyć się z fiskusem. Jeszcze w poprzednim roku zaszły spore zmiany w przepisach, dotyczą one terminu opłacania ryczałtu, rachunku do przelewów i stawki podatku. Jak rozliczyć najem mieszkania w 2021 roku? Przeczytasz w niniejszym artykule.
Ile osób w Polsce wynajmuje mieszkania?
Około 16 proc. Polaków wynajmuje mieszkania lub domy – wynika z ostatnich dostępnych danych Eurostatu. W porównaniu większością państw Europy jest to wynik zaskakująco niski: chętniej od nas wynajmują nieruchomości m.in. Niemcy, Austriacy, Duńczycy, Francuzi i Włosi. Dlaczego? Wynika to przede wszystkim z naszej specyficznej historii.
No może nie tylko naszej… im dalej na wschód, tym zainteresowanie wynajmem staje się mniejsze. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej odsetek osób wynajmujących domy lub mieszkania waha się od 21,5 % (Czechy) do zaledwie 9,9 % (Słowacja). Rekordowo niski odsetek osób zanotowany został w Rumunii i wynosi jedynie 3,2 %.
Model mieszkaniowy oparty na własności odchodzi do lamusa
Wracając do współczesności: po 1990 przyjęto, że ma nasz model mieszkaniowy ma być oparty na własności. Od tego czasu skutecznie odchodzono od zasobów gminnych. Blisko 600 z miast w Polsce nie wybudowało żadnego mieszkania komunalnego od 30 lat. Z chęcią natomiast je wyprzedawano.
Natomiast od kilku lat obserwujemy dynamiczny wzrost rynku mieszkań na wynajem. Coraz więcej Polaków, zwłaszcza młodych, decyduje się na najem mieszkania, m.in. z powodu niedostępności kredytów dla osób nie posiadających wysokiego wkładu własnego oraz niechęci do zadłużania się na 20-30 lat.
Jak rozliczyć najem mieszkania w 2021 roku?
Po pierwsze: konieczne jest podjęcie decyzji, czy najem rozliczamy:
- w ramach najmu prywatnego czy działalności gospodarczej
oraz czy:
- rozliczamy się na podstawie ryczałtu czy skali podatkowej.
Jak rozliczyć najem mieszkania na zasadach ogólnych?
Podatek na zasadach ogólnych liczony jest od dochodu. Przychód musi zostać pomniejszony o poniesione koszty. Plusem opodatkowania na zasadach ogólnych oprócz możliwości odliczenia kosztów jest też kwota wolna od podatku. W praktyce oznacza to, że podatek zaczynamy naliczać i odprowadzać zaliczki dopiero po przekroczeniu w danym roku tej kwoty.
Jeśli jednak posiadamy wiele źródeł przychodów, np. mamy także przychody z pracy, to kwotę wolną można zastosować tylko jednokrotnie. W praktyce kwota wolna od podatku ma znaczenie tylko dla tych podatników, którzy dochody czerpią tylko z najmu.
Jaki PIT złożyć w urzędzie skarbowym jeżeli rozliczasz się na zasadach ogólnych? PIT-36.
Ryczałt
Ryczałt jest o wiele prostszą formą rozliczania najmu, więc wiele osób go wybiera. Nie musisz co miesiąc wyliczać zaliczek, ani martwić się, w którym progu podatkowym już jesteś. Ryczałt ma jednak dwie wady – opodatkowujesz przychód (nie możesz odliczyć kosztów) i nie możesz korzystać z kwoty wolnej od podatku.
W skrócie oznacza to, że już od pierwszej złotówki, którą przeleje Ci najemca, w następnym miesiącu lub kwartale zapłacisz ryczałt, bo możesz wybrać sposób rozliczenia miesięczny lub kwartalny. Do 2 marca 2020 roku musisz złożyć do urzędu skarbowego PIT-28.
Jak rozliczyć najem mieszkania – uwagi
- Od 2020 roku nie musisz już zgłaszać wynajmu do urzędu skarbowego.
- Jeżeli wynajmujesz mieszkanie od dawna i do tej pory nie płaciłeś/aś podatku możesz skorzystać z czynnego żalu i nie zapłacisz dodatkowej karty. Urzędnik wyliczy Ci zaległy podatek i należne odsetki. Jeśli uregulujesz należność, to nie spotkają Cię żadne konsekwencje finansowe.