Koronawirus w Europie: obostrzenia w krajach sąsiadujących

Koronawirus w Europie Granica Litewska

Koronawirus w Europie cały czas w ofensywie. W większości krajów sąsiadujących z Polską z domu można wychodzić tylko w uzasadnionych przypadkach: do pracy, po niezbędne zakupy, do lekarza, na spacer czy do bliskich potrzebujących pomocy. Po przyjeździe wymaga się odbycia 10 lub 14-dniowej kwarantanny.

Sytuacja w Polsce

Po umiarkowanym lockdownie zimowym (tzw. etap odpowiedzialności), który trwał do 31 stycznia rząd zaczął powoli rezygnować z obostrzeń w wybranych sektorach gospodarki. I tak od 1 lutego Polacy mogli znów korzystać z galerii handlowych i muzeów, a od 12 lutego z usług hoteli, stoków narciarskich, basenów, kin oraz teatrów. Sektor gastronomii, który zatrudnia ok. 1 miliona naszych rodaków pozostaje nadal zamknięty (w możliwością serwowania dań na wynos).

Można by optymistycznie założyć, że – po pierwsze: spada liczba zachorowań, a po drugie: ruszył program szczepień. Niestety, Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę 17 lutego o 8694 wykrytych zakażeniach SARS-CoV-2. To najwyższy wynik od miesiąca.

Koronawirus w Europie

Czechy

Jak podaje onet.pl:

W Czechach od poniedziałku trwa nowy dwutygodniowy stan wyjątkowy. Decyzja została podjęta przez rząd na wniosek wszystkich czeskich hejtmanów (odpowiednik polskich marszałków województwa) oraz burmistrza Pragi. Wcześniej parlament opowiedział się przeciwko przedłużeniu obowiązującego od 5 września 2020 r. stanu wyjątkowego.

  • Podróżni z Polski (kraju czerwonego tj. sklasyfikowanego jako o wysokim ryzyku zakażenia COVID-19) mogą wjechać na terytorium Czech wyłącznie w uzasadnionych przypadkach (np. do pracy, na leczenie, z powodów rodzinnych, urzędowych), o ile posiadają negatywny wynik testu na koronawirusa. 
  • Przyjazd do Czech na okres powyżej 12h wymaga: wypełnienia elektronicznego formularza lokalizacyjnego (https://plf.uzis.cz/) i okazania negatywnego testu PCR wykonanego nie później niż do 72h przed wjazdem lub antygenowego wykonanego nie później niż do 24h przed wjazdem, a następnie poddania się kwarantannie i powtórzenia testu w Czechach do 5 dni od wjazdu (https://www.mvcr.cz/mvcren/imgDetail.aspx?docid=22293714). 
  • Przyjazd do Czech w celach turystycznych nie jest na razie możliwy. 

Słowacja

Od 17 lutego obywatele polscy wjeżdżający do Republiki Słowackiej podlegają bezwzględnej kwarantannie w warunkach domowych lub państwowych ośrodkach izolacji na okres 14 dni, po uprzedniej obowiązkowej rejestracji na dedykowanej stronie internetowej. Przywrócone zostały również kontrole na granicach.

Niemcy

Koronawirus w Europie wciąż zbiera śmiertelne żniwo. 699 977 – to liczba osób, które zmarły w wyniku powikłań około-covidowych na starym kontynencie.

Niemcy właśnie debatują, jak będą wyglądały tegoroczne święta wielkanocne. I w debacie szefów rządów poszczególnych krajów związkowych dominuje jeden przekaz: wyjazdów nie będzie, wycieczek nie będzie, bo Niemcy nie mogą sobie pozwolić na kolejną falę wirusa.

Litwa

Na Litwie od poniedziałku ponownie mogą działać zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, a także małe sklepy z artykułami przemysłowymi. Nadal zamknięte są lokale gastronomiczne, nie działają obiekty sportowe i miejsca rozrywki, nauka w szkołach i na uczelniach odbywa się zdalnie, urzędy państwowe i część firm również pracują w tym trybie.

Z domu można wychodzić tylko do pracy, po niezbędne zakupy, do lekarza, na spacer czy do bliskich potrzebujących pomocy. Członkowie jednego gospodarstwa domowego mogą przyjmować wizyty tylko jednej innej osoby, której mogą towarzyszyć dzieci. Te ograniczenia potrwają co najmniej do końca lutego.

Koronawirus w Europie

W Hiszpanii, na Węgrzech, we Włoszech czy Portugalii obowiązuje godzina policyjna. Podobne ograniczenia jak w Polsce obowiązują również na Ukrainie.