Sytuacja pandemiczna to ponad 53 tysiące zakażeń koronawirusem. Jak reaguje biznes?

Sytuacja pandemiczna w Polsce

Piąta fala nabiera rozpędu. Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Polsce dziś to 53 420 przypadków. To najwyższa liczba nowych przypadków w ciągu dnia od początku pandemii. Jak podaje Ministerstwo Zdrowia obecnie ponad 909 tysięcy osób przebywa obecnie na kwarantannie.  Jaka jest sytuacja pandemiczna i jak polskie firmy reagują na widmo zapaści gospodarczej. 

Sytuacja pandemiczna w Polsce – stan 26.01.2022 r. 

Szczepionki chronią ludzi i społeczności przed śmiertelnymi chorobami. Dzięki nim udało się zwalczyć ospę i praktycznie wyeliminować inne choroby takie jak polio. Działają w taki sposób, że uczą układ odpornościowy człowieka rozpoznawać daną chorobę i bronić się przed nią. W niektórych przypadkach osoba zaszczepiona może mimo to ulec zakażeniu, ale objawy są wtedy łagodniejsze, a powrót do zdrowia następuje szybciej.  

Jak wyliczają ekonomiści Instytutu Badań Strukturalnych: szczepienia przeciwko Covid-19 uratowały w 2021 w Polsce przed śmiercią około 61 tysięcy osób, w większości seniorów powyżej 60. roku życia. Mimo, tego jak informuje Ministerstwo Zdrowia odsetek osób, które przyjęły jedną dawkę szczepionki w Polsce to: 57,86 proc. W pełni zaszczepieni stanowią 49,35 proc. całego społeczeństwa. 

Sytuacja pandemiczna w kraju istotnie odbija się na całych sektorach gospodarki. Jak reagują firmy? 

Dzień wolny od pracy za szczepienie 

PGE to największe przedsiębiorstwo górnicze w Europie i największy producent węgla kamiennego w Unii Europejskiej. Jak wynika z informacji górniczej spółki: pracownicy, którzy do 11 marca zdecydują się na przyjęcie szczepionki, w dniu szczepienia będą mieli wolne.  

Dodatkowy dzień płatnego urlopu ma zachęcić do przyjęcia trzeciej, przypominającej dawki szczepionki, ale też skłonić do zaszczepienia tych, którzy jeszcze w ogóle się na to nie zdecydowali. O takiej formie zachęty do szczepień zdecydował w specjalnym zarządzeniu prezes PGG Tomasz Rogala. To odpowiedź na obecną sytuację epidemiczną oraz prognozy dotyczące możliwego wzrostu zachorowań. 

Niezaszczepieni będą zwalniani? 

Firma Google miała powiadomić swoich pracowników, że mogą zostać zwolnieni, jeżeli nie zdecydują się na zaszczepienie przeciwko COVID-19 – wynika z informacji, do których dotarł portal TVN24. Najpierw zostaną wysłani na urlop, potem mają pożegnać się z pracą. 

W Stanach Zjednoczonych podobne rozwiązanie wprowadził już finansowy gigant – Citygroup. Jego pracownicy, którzy nie zostaną zaszczepieni przeciwko COVID-19 do 14 stycznia, zostaną wysłani na bezpłatny urlop, a pod koniec miesiąca zwolnieni – wynika z notatki firmy, do której dotarł Reuters. 

W Polsce póki co podobnych rozwiązań nie zastosował żaden z dużych graczy. Nie mniej projekt ustawy forsowany przez Ministra Zdrowia zakładający, że pracodawca powinien mieć możliwość weryfikacji statusu zdrowotnego pracowników został oceniony pozytywnie przez rząd.