Nowe technologie w bankowości

Żyjemy w XXI wieku, a ten upływa pod znakiem wciąż gnającej do przodu technologii. Tak wiele i tak szybko się zmienia, a na unowocześnienia możemy liczyć w praktycznie każdej dziedzinie i branży. Dotyczy to także bankowości. Nowoczesność w tym sektorze bazuje przede wszystkim na obsłudze online zamiast tej w tradycyjnych placówkach bankowych i przy udziale pracowników banków.

 

Czym jest bankowość przyszłości?

Koło napędowe zmian w funkcjonowaniu banków stanowią innowacje i najnowsze technologie, jak również sytuacja geopolityczna. Dynamiczny rozwój bankowości elektronicznej i mobilnej miał miejsce za sprawą pandemii koronawirusa. Kiedy osobista obsługa klienta stała się niemożliwa, banki musiały zmienić model funkcjonowania. 

Co oznacza pojęcie bankowości przyszłości? Jest to przede wszystkim dostosowana do wymagań i potrzeb każdego użytkownika bankowość internetowa i mobilna. Bankowość przyszłości udostępni swoim klientom narzędzia, które ułatwią im zdalne zarządzanie finansami i inwestycjami – do użytku w każdym miejscu z dostępem do sieci. 

Co jeszcze powinna oferować nowoczesna bankowość przyszłości?

  • szybszą zdalną obsługę;
  • uproszczenie procedur;
  • większe bezpieczeństwo;
  • indywidualne doradztwo – a to będzie mogło być świadczone również dzięki sztucznej inteligencji. 

 

Smartfony a korzystanie z usług bankowych

Spośród trendów, jakie można zauważyć w rozwoju bankowości mobilnej można wyróżnić m.in.:

  • korzystanie z aplikacji płatniczej zamiast karty kredytowej;
  • kontakt na chacie w aplikacji mobilnej w miejsce dotychczasowego kontaktu telefonicznego z doradcą bankowym.

Jeszcze kilka lat temu bankowość w telefonie była nowością. Jednak teraz liczba aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych stale wzrasta. Szacuje się, że z bankowości mobilnej aktywnie korzysta nawet ponad 13,5 mln użytkowników. Oznacza to, że przynajmniej raz w miesiącu logują się oni do aplikacji mobilnej, nie logując się przy tym do bankowości elektronicznej. 

Obecnie klienci, chcąc zrobić cokolwiek ze swoimi finansami – zlecić przelew, sprawdzić stan konta czy np. wymienić walutę – w pierwszej kolejności sięgają po telefon. Szybki rozwój bankowości mobilnej przyczynił się do tego, że banki nadały smartfonom większe znaczenie.

 

Wirtualni doradcy i sztuczna inteligencja

Asystenci czy doradcy online świadczą wsparcie dla klientów w dziedzinie bankowości. Okazuje się, że na ich pytania – zadawane w bankowości elektronicznej czy w aplikacji mobilnej – niekoniecznie musi odpowiadać człowiek. Odpowiedzi mogą być równie dobrze udzielane z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Pozwoliłoby to bankom w zdecydowanie lepszym stopniu spełniać zróżnicowane oczekiwania klientów. Jest to szczególnie istotne z tego względu, że ci ostatni bardzo często oczekują odpowiedzi tu i teraz, również w dzień wolny od pracy czy np. w środku nocy. Bot jest w stanie to zrealizować. 

Sztuczna inteligencja oraz technologia uczenia maszynowego umożliwią szybszą i sprawniejszą analizę ogromnych ilości danych dotyczących klientów, które pozostają w zasobach informacyjnych banków. W następnej kolejności będą one mogły być wykorzystywane do poprawy uwierzytelniania.

 

 

Prywatność i bezpieczeństwo

Prywatność i bezpieczeństwo stanowią bezsprzeczne wyzwanie dla nowoczesnej bankowości. Zapewnienie bezpieczeństwa powierzonych środków i inwestycji musi stanowić podstawę dla instytucji. Bezpieczeństwo to fundament w rozwoju nowych technologii bankowych. Bez względu na to, w jakim trybie klient wykonuje transakcje – za pośrednictwem bankowości elektronicznej, bankomatu czy smartfona – musi on mieć pewność, że wszelkie udostępniane mu rozwiązania sprzętowe i programowe są w pełni bezpieczne i na bieżąco aktualizowane. 

 

Perspektywy na najbliższe lata

Trendy na najbliższe lata to na pewno dalszy postęp cyfryzacji bankowości jako takiej, ale i większa integracja banków i fintechów, czyli firm technologicznych, które działają w obszarze finansów. Nowoczesna bankowość dąży ku multifunkcjonalności, gdzie klasyczna obsługa klienta (zwłaszcza stacjonarna) będzie jedynie jedną z wielu funkcji. Dzięki bankowości elektronicznej i aplikacjom mobilnym nawet dzisiaj mamy już wiele innych możliwości, takich jak:

  • dostęp do e-urzędu i składania różnego typu wniosków (np. o 500+);
  • dokonywanie opłat za przejazdy autostradami;
  • płacenie za parkingi w wielu miastach;
  • kupowanie biletów komunikacji miejskiej;
  • kupowanie biletów do kina.

Jak obrazują badania, smartfon jest dziś podstawowym narzędziem komunikacji na linii klient-bank, dlatego kolejne funkcje będą musiały być dostępne mobilnie.

 

Jako klienci banku mamy dziś dostępnych wiele narzędzi pozwalających na zarządzanie własnymi finansami. Dzięki nim możemy:

  • na bieżąco śledzić historię swojego rachunku przez bankowość elektroniczną;
  • składać różnego rodzaju wnioski;
  • zakładać lokaty bankowe;
  • inwestować.

Ponadto prawie każdy z nas może korzystać z aplikacji mobilnych, których możliwości są stale poszerzane. 

Dzięki bankowości internetowej i aplikacjom mobilnym zarządzanie finansami staje się wygodne i proste. Klienci mogą korzystać z wielu różnych produktów i opcji, a to powoduje, że chętnie sięgają po te rozwiązania i szybko się do nich przyzwyczajają. W związku z tym banki muszą stale wychodzić naprzeciw oczekiwaniom swoich klientów i wzbogacać swoje aplikacje mobilne o nowe produkty i funkcjonalności. Są też zobligowane do ich weryfikacji pod kątem:

  • przyjazności obsługi;
  • intuicyjności;
  • dopasowania do zmieniających się potrzeb odbiorców. 

 

 

Źródło:

  • https://www.money.pl/banki/przyszlosc-bankowosci-jak-technologie-zmieniaja-sposob-w-jaki-korzystamy-z-uslug-bankowych-6897211388058368a.html