Wygrana u bukmachera a Urząd Skarbowy

Wygrana u bukmachera a Urząd Skarbowy Pit

Jak co rok do końca kwietnia jesteśmy zobowiązani do składania deklaracji podatkowej. W dzisiejszym wpisie odpowiadamy w jaki sposób wygrana u bukmachera powinna zostać rozliczona w Urzędzie Skarbowym.

Wygrana u bukmachera a ustawa o PIT

Zgodnie z ustawą o PIT, wygrane uzyskane z polskich zakładów bukmacherskich są opodatkowane 10-procentowym zryczałtowanym podatkiem dochodowym.

Jeżeli podatnik uzyska wygraną w zakładach bukmacherskich w innym państwie należącym do UE lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), to polską ustawę o PIT należy stosować z uwzględnieniem konkretnej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której stroną jest Polska.

To bardzo ważna informacja, gdyż część zakładów świadczących usługi bukmacherskie nie jest są polskimi rezydentami podatkowymi. Dotyczy to w szczególności popularnych aplikacji do typowania zakładów np. bet365 (jest spółką maltańską i w związku z tym nie posiada licencji na oferowanie zakładów bukmacherskich w Polsce) czy bet-at-home. Uczestniczenie w takich zakładach wiąże się z odpowiedzialnością karno-skarbową.

Legalne aplikacje bukmacherskie

Zezwolenie na urządzanie zakładów wzajemnych w Polsce posiada obecnie 17 bukmacherów: Totolotek, Fortuna, LV BET, forBET, STS, Etoto, Totalbet, Superbet, PZBuk (Cherry Online Polska), Betclic, BETFAN, eWinner, BetX, a także TRAF-Zakłady Wzajemne – zakłady konne, Polski Bukmacher, który nadzoruje NobleBet, a także BestBet i MrBet. Spośród wymienionych bukmacherów wszyscy posiadają licencję na prowadzenie zakładów wzajemnych przez internet, jednak dwaj ostatni nie posiadają jeszcze własnej strony internetowej.

Źródło: https://legalnibukmacherzy.pl/legalni-bukmacherzy-internetowi-w-polsce/

Wygrana u bukmachera – od jakiej kwoty należy zapłacić podatek?

Należy pamiętać, że nie od każdej wygranej należy zapłacić podatek.

„Wygrana będzie zwolniona z opodatkowania jeżeli jej wartość nie przekroczy 2280 zł i dodatkowo zakłady te będą urządzane i prowadzone przez uprawniony podmiot na podstawie przepisów o grach hazardowych obowiązujących w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG” – wyjaśnia ekspert na łamach Onet Sport.

Co istotne każdorazowa wygrana u bukmachera nie sumuje się, czyli za każdym razem, gdy trafimy kupon, a wygrana będzie niższa od 2280 PLN, nie zapłacimy od niej podatku. Rocznie możemy wzbogacić się na zakładach nawet 100 000 zł i więcej, a jeżeli pojedyncza wygrana będzie niższa niż 2280 zł – nie płacimy od niej podatku.

Co w przypadku, gdy trafi nam się wygrana powyżej tej kwoty?

Jesteśmy zobowiązani zapłacić 10% dodatkowego podatku. Na szczęście nie musimy robić tego samodzielnie. Płatnikiem podatku PIT od wygranej jest – podobnie jak przy podatku od gier – organizator legalnych gier hazardowych – on też składa odpowiednią deklarację do urzędu skarbowego.

Gracz nie musi więc samodzielnie naliczać ani uiszczać kwoty należnej fiskusowi. Czynność tą wykonuje bukmacher na podstawie art. 30 ust 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.