Powstanie superfiskus dla największych podmiotów biznesowych. W planach również reforma skarbówki

Superfiskus Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy Warszawa

Resort finansów planuje stworzenie jednego Urzędu Skarbowego, który swoim działaniem obejmie wybrane podmioty w całym kraju oraz szykuje zmiany dotyczące pozostałych urzędów skarbowych. Na jakie zmiany musimy przygotować się w następstwie przeorganizowania administracji skarbowej?

Superfiskus dla największych

Już od 1 stycznia największe firmy w Polsce będzie obsługiwał specjalny urząd skarbowy. Resort finansów zapewnia, że skieruje do niego najlepszych specjalistów.

Obejmie od  swoim działaniem następujące podmioty:

  • firmy z rocznym przychodem/obrotem powyżej 50 mln euro,
  • banki państwowe lub banki w formie spółek akcyjnych,
  • zakłady ubezpieczeń,
  • podatkowe grupy kapitałowe i spółki wchodzące w ich skład,
  • spółki giełdowe.

Superfiskus, który od nowego roku będzie prowadził najbardziej skomplikowane operacje gospodarcze będzie Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie. Od nowego roku placówka zajmie się obsługą ok. 3,2 tys. największych podmiotów.

Eksperci podatkowi zauważają, że taka zmiana jest całkiem dobrym pomysłem. Specjalny urząd skarbowy musi jednak posiadać u siebie najlepszych fachowców aby wszystko zadziałało zgodnie z planem. Wynika to z prostego faktu: największe firmy mają najbardziej skomplikowane sprawy podatkowe.  Jak zapewnia Ministerstwo Finansów, najlepsi specjaliści trafią właśnie do placówki przy ul. Felińskiego.

Co z obecnie działającymi wyspecjalizowanymi urzędami skarbowymi?

Do tej pory największe podmioty gospodarcze na rynku rozliczały się w dziewiętnastu wyspecjalizowanych urzędach, które znajdowały się w największych polskich miastach.

Jak podał w rozmowie z PAP Dyrektor Departamentu Kluczowych Podmiotów Ministerstwa Finansów:

Zgodnie z zamierzeniami  MF pozostałe 19 Wyspecjalizowanych Urzędów Skarbowych ma się zajmować podmiotami, których dochody przekraczają 3 mln euro, ale nie przekraczają 50 mln euro rocznie. Pochodzenie kapitału nie będzie miało znaczenia.  Poza tym urzędy te będą obsługiwać jednostki samorządu terytorialnego, banki spółdzielcze i SKOK-i bez względu na wysokość ich przychodów.

Źródło: https://www.pap.pl/aktualnosci/news%2C726417%2Cobsluga-najwiekszych-firm-przejdzie-do-krajowego-urzedu-skarbowego.html

Na podobnych zasadach funkcjonują urzędy np. we Włoszech, w Hiszpanii oraz Francji. Ministerstwo planuje wprowadzenie tych zmian w życie od stycznia 2021 roku.

Reforma administracji skarbowej

 W planach Ministerstwa Finansów jest również „totalna” reforma administracji skarbowej. Miałaby ona polegać na zmianach dotyczących zasięgu terytorialnego działania urzędów a także modyfikacji właściwości organów podatkowych.

Zmierzamy w kierunku brytyjskiego modelu urzędu skarbowego. Podatnik nie będzie klientem, ale partnerem urzędu skarbowego, będzie konsultował swoje sprawy z urzędami. Maksymalnie uprościmy procedury, przedsiębiorca będzie szedł do urzędu skarbowego po poradę, nie po kontrolę, czy żeby się spowiadać. Nie chcemy, by podatnik musiał iść do urzędu, tylko szedł tam, kiedy chce. Będzie też mógł iść do każdego rzędu skarbowego

– wyjaśniał Tadeusz Kościński podczas Europejskiego Kongresu Finansowego.

Źródło:  https://www.wnp.pl/finanse/urzedy-skarbowe-czeka-rewolucja-podatnicy-beda-zadowoleni,424254.html