Poczta Polska czasowo zawiesza przesyłki do Wielkiej Brytanii

"Poczta Polska Wstrzymuje Przesyłki do Wielkiej Brytanii"

Poczta Polska czasowo zawiesiła usługę realizowania przesyłki do Wielkiej Brytanii. Taką samą decyzję podjął również niemiecki DHL. Żaden z operatorów nie poinformował ile potrwa zawieszenie przesyłek. Sytuacja ma oczywisty  związek z wykryciem nowej odmiany wirusa na wyspach Brytyjskich oraz zakazem lotów wprowadzonym przez wiele europejskich państw.

Koronawirus w Wielkiej Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował w sobotę 19 grudnia o pojawieniu się nowego szczepu koronawirusa, który jest dużo bardziej zaraźliwy.

Wczorajszej nocy z 21 na 22 grudnia wstrzymany został ruch lotniczy pomiędzy Polską a Wielką Brytanią. Powodem była nowa, uznawana za znacznie szybciej rozprzestrzeniającą się, mutacja koronawirusa, której przypadki wykryto głównie na południu Anglii. Wstępne badania wykazały odmiana ta może być nawet o 70 proc. bardziej zaraźliwa od pierwotnie znanej.

Podobną decyzję o wstrzymaniu przesyłki do Wielkiej Brytanii podjęło wiele innych krajów, co w niedzielę i poniedziałek wywołało chaos na angielskich lotniskach i stacjach kolejowych. Media donoszą o kierowcach ciężarówek, którzy utknęli na Wyspach.

Komunikat Poczty Polskiej

W związku z wchodzącą w życie o północy z 21 na 22 grudnia br. decyzją polskiego rządu o zawieszeniu połączeń lotniczych z Wielką Brytanią oraz ograniczeniami w transporcie drogowym, Poczta Polska informuje, że od 21 grudnia br. do odwołania zawiesza przyjmowania wszelkich przesyłek pocztowych (przesyłek listowych i paczek pocztowych oraz przesyłek EMS) do Wielkiej Brytanii

– poinformowała Poczta Polska na swojej stronie internetowej.

Źródło: https://www.poczta-polska.pl/czasowe-zawieszenie-przyjmowania-wszelkich-przesylek-pocztowych-do-wielkiej-brytanii/

W tym samym dniu rzecznik prasowy DHL poinformował, że do odwołania wstrzymane pozostają dostarczenia paczek do Wielkiej Brytanii oraz Irlandii. Chodzi tu zarówno o przesyłki prywatne, jak i biznesowe. DHL ustalił jednak wyjątek. Są nim listy i kartki pocztowe. Te bez zakłóceń będą nadal dostarczane do adresatów na Wyspach.

Przesyłki do Wielkiej Brytanii

Czasowe zawieszenie przesyłek oznacza, że przerwany zostaje łańcuch dostaw dóbr. Do tej pory obostrzenia dotyczyły przede wszystkim przemieszczania się ludzi pomiędzy poszczególnymi krajami. Nie wiadomo do kiedy będą obowiązały nowe ograniczenia.

Kwarantanna Narodowa

Ponadto jak poinformował Minister Zdrowia od 28 grudnia do 17 stycznia obowiązywać będzie „narodowa kwarantanna”. Oznacza to, że obowiązkową 10-dniową samoizolacją objęte będą wszystkie osoby, które przyjadą do Polski transportem zorganizowanym: podróżujących autokarami, samolotami, statkami oraz innymi wyszczególnionymi w Ustawie z dnia 16 grudnia 2010 r. o publicznym transporcie zbiorowym.