PIT-28 do 1 marca. Rozlicz go bez wychodzenia z domu

PIT-28 do 1 marca 2021. Kalendarz otwarty na miesiąc marzec

Na rozliczenie niektórych formularzy podatkowych fiskus daje nam mniej czasu. Na przykład na rozliczenie PIT-28 i PIT-28S mamy czas tylko do 1 marca. Podatnikom pozostały więc tylko 3 dni na złożenie stosownych deklaracji w Urzędzie Skarbowym. W dobie trzeciej fali pandemii w Polsce podpowiadamy jak złożyć deklarację bez wychodzenia z domu.

Uwaga! PIT-28 do 1 marca

Dla większości formularzy termin złożenia zeznania mija dopiero 30 kwietnia. Niestety nie dotyczy to formularzy PIT-28 i PIT-28S.

Druk PIT-28 obejmuje przychody podatników, który podjęli decyzję o rozliczeniu na zasadach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Z rozliczenia takiego skorzystać mogą podatnicy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą lub wspólnicy spółek cywilnych lub jawnych oraz podatnicy rozliczający przychód z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy i umów o podobnym charakterze.

Jak rozliczyć najem mieszkania?

Co to jest ryczałt oraz jak rozliczyć najem pisaliśmy w tym artykule.

Terminy

PIT-28 oraz PIT-28S składa się w terminie od 15 lutego do końca tego miesiąca.

Jeżeli jednak ostatni dzień lutego przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, za ostatni dzień terminu uważa się następny dzień roboczy. 28 luty w tym roku przypada w niedzielę, ostateczny termin złożenia zeznania PIT-28 i PIT-28S za 2020 r. mija w poniedziałek 1 marca 2021 r.

Kwotę należnego ryczałtu za grudzień (ostatni kwartał) 2020 r. należy wpłacić przed upływem terminu określonego na złożenie zeznania PIT-28, tj. do 1 marca 2021 r.

Przekaż 1% podatku przy rozliczeniu PIT-28

W PIT-28 można przekazać 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) bez dodatkowych wydatków. Wystarczy w zeznaniu wskazać organizację, którą chcemy wesprzeć.

Rozliczamy PIT-28 do 1 marca. Instrukcja krok po kroku

  1. Wejdź na naszą stronę i pobierz program PIT Format zawierający wszystkie niezbędne formularze PIT.
  2. Zainstaluj program na dysku komputera (program niestety nie jest dostępny w wersji mobilnej).
  3. Po włączeniu programu mamy do wyboru 2 ścieżki wyboru: kreator rozliczenia (proponowany osobom, które nigdy nie rozliczały PIT samodzielnie lub stanowi to dla nich problem) oraz aktywne deklaracje (samodzielne wypełnianie pustych deklaracji bezpośrednio na formularzach).
  4. Po wyborze sposobu opodatkowania (wspólnie lub z małżonkiem) i wyborze podatnika przystępujemy do wypełnienia deklaracji PIT-28 zgodnie z instrukcjami na ekranie.

Błąd w programie Twój E-Pit

Jak poinformował portal gazeta.pl:

Osoby rozliczające się za pomocą portalu Twój e-PIT mogą mieć z tym jednak problem. W usłudze bowiem pojawiły się kłopoty z wypełnieniem niektórych pól. W części N nie da się uzupełnić rubryk 162-174, gdzie wpisuje się m.in. kwoty zaliczek. To poważny problem, który uniemożliwia rozliczenie. Nie wiadomo kiedy zostanie rozwiązany, ale skarbówka nie ma na to zbyt dużo czasu, bo na rozliczenie zostało ledwie 4 dni. 

Dlatego też zalecamy skorzystania z naszego programu rekomendowanego przez Polskie Towarzystwo Ekonimiczne, czyli PIT Format.