Załączniki do deklaracji podatkowych. Który wybrać?

Jakie załączniki do deklaracji wybrać

Załączniki do deklaracji podatkowych są elementem składowym kompletnego zeznania podatkowego. Poniżej lista załączników, które można dołączyć do określonej deklaracji PIT.



Załączniki do deklaracji podatkowych

PIT 37PIT D, PIT 2K, PIT O

PIT 36PIT B, PIT BR, PIT D, PIT DS, PIT IP, PIT 2K, PIT M, PIT MIT, PIT NZI, PIT O, PIT PM, PIT Z, PIT ZG

PIT 36LPIT B, PIT BR, PIT DS, PIT IP, PIT PM, PIT NZI, PIT Z, PIT ZG

PIT 36SPIT B, PIT BR, PIT IP, PIT PM, PIT NZI

PIT 36LSPIT B, PIT BR, PIT IP, PIT PM, PIT NZI

PIT 28PIT 28B, PIT D, PIT O

PIT 38PIT ZG

PIT 39PIT ZG



Do czego służą załączniki do deklaracji podatkowych i co się w nich wykazuje, wyjaśniamy poniżej:

PITO

Jest to najpopularniejszy załącznik PIT. Dotyczy podatników korzystających z ulg i odliczeń podatkowych. PIT O wypełniamy, gdy przysługuje nam co najmniej jedna ulga (z wyjątkiem ulg budowlanych), np.:

  • internetowa
  • prorodzinna (na dzieci)
  • na szkolenie uczniów
  • na nowe technologie
  • aktywizacyjna
  • rehabilitacyjna
  • abolicyjna (z tytułu pracy za granicą)
  • na IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego)

lub gdy przysługuje nam odliczenie z tytułu dokonania:

  • darowizny na cele pożytku publicznego
  • darowizny na cele krwiodawstwa
  • darowizny na cele kultu religijnego
  • darowizny na działalność społeczno-opiekuńczą kościoła
  • zwrotu nienależnie pobranych świadczeń

Dokumenty potwierdzające prawo do odliczeń należy przechowywać na wypadek kontroli przez okres pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym składamy zeznanie.

Małżonkowie rozliczający się wspólnie mogą złożyć jeden wspólny załącznik PIT O. Jeśli jednak rozliczają się osobno, wówczas każdy z nich wypełnia osobno swój załącznik do swojego zeznania.

Załącznika PIT O nie wypełniają podatnicy rozliczający się liniowo, podatnicy rozliczający przychody kapitałowe oraz ci, którzy rozliczają dochody ze sprzedaży nieruchomości.

PIT B

Załącznik PIT B dotyczy podatników, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Dostarcza informacji o wysokości dochodów lub straty. Załącznik należy wypełnić na podstawie danych z Księgi Przychodów i Rozchodów.

Małżonkowie wypełniają PIT B osobno, nawet jeśli składają wspólne zeznanie roczne.

Jeśli podatnik prowadzi działalność gospodarczą w wielu miejscach lub prowadzi kilka działalności gospodarczych, wówczas jest zobowiązany każdy rodzaj działalności wykazywać osobno i z każdego źródła przychodu musi złożyć odrębne załączniki PIT B.

PIT M

Załącznik PIT M stanowi informację o dochodach małoletnich dzieci. Niektóre dochody niepełnoletnich dzieci podlegają opodatkowaniu łącznie z dochodami rodziców (opiekunów) i rodzice mają obowiązek wykazać je w rocznym rozliczeniu PIT.

Dochody osoby małoletniej mogą zostać wykazane wyłącznie z deklaracją PIT 36. Jeśli natomiast rodzic (opiekun) rozlicza swoje przychody na zasadach podatku liniowego i składa PIT 36L, to oprócz PIT 36L musi wypełnić również PIT 36 wraz z załącznikiem PIT M.

W PIT M wykazuje się dochody dzieci uzyskane m.in. z praw majątkowych, rent krajowych i zagranicznych, najmu lub dzierżawy (np. lokalu, które dziecko odziedziczyło). Natomiast do dochodów rodziców nie dolicza się dochodów dzieci z pracy oraz niektórych rodzajów stypendiów. W takiej sytuacji dziecko musi wypełnić swój własny PIT, który w jego imieniu podpisują i składają rodzice. Należy przy tym pamiętać, że jeżeli dziecko w trakcie roku podatkowego ukończy 18 rok życia, należy dokonać podziału dochodów na dwa okresy.

Jeżeli małżonkowie składają jedną deklarację roczną, wówczas uwzględniają całkowite dochody dziecka i dołączają jeden PIT M. Natomiast w sytuacji, gdy rozliczają się indywidualnie, każdy z nich musi wypełnić swój załącznik PIT M, w którym dolicza połowę dochodów dziecka.

PIT D

Załącznik PIT D wypełniają osoby, które dokonały odliczeń dotyczących wydatków poniesionych na:

  • cele mieszkaniowe w latach ubiegłych (w tym na remont lub modernizację domu/mieszkania), jeżeli wydatki te nie znalazły pokrycia odpowiednio w dochodzie, przychodzie lub podatku za te lata;
  • spłatę odsetek od kredytu lub pożyczki udzielonych na spłatę kredytu (lub pożyczki) mieszkaniowego lub kredytu przeznaczonego na spłatę tych kredytów;
  • spłatę odsetek od kredytu (lub pożyczki) mieszkaniowego udzielonego w latach 2002-2006;
  • kontynuację systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym i w jednym banku prowadzącym kasę mieszkaniową;
  • spłatę (wraz z odsetkami) kredytu bankowego lub pożyczki z zakładu pracy, otrzymanych w latach 1992-1993 na cele mieszkaniowe.

Osoby pozostające w związku małżeńskim (nie dotyczy to małżeństw z orzeczoną sądownie separacją) zawsze wypełniają jeden formularz PIT D, niezależnie od tego, czy składają wspólne rozliczenie roczne PIT, czy rozliczają się indywidualnie.

Z ulgi budowlanej nie skorzystają podatnicy, którzy rozliczają się w formie podatku liniowego.

PIT 2K

PIT 2K to oświadczenie stanowiące uzupełnienie PIT D i dotyczy wysokości wydatków związanych z inwestycją służącą zaspokojeniu potrzeb mieszkaniowych. Formularz PIT 2K wypełnia osoba, która w latach 2002–2006 zaciągnęła kredyt na zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych i po raz pierwszy chce odliczyć od dochodu (przychodu) zapłacone w danym roku podatkowym odsetki od takiego kredytu. Formularz ten dołącza się do zeznania podatkowego tylko raz – w roku, w którym rozpoczyna się korzystanie z ulgi odsetkowej.

Niezależnie od tego, czy małżonkowie rozliczają się wspólnie, czy indywidualnie, muszą złożyć tylko jedno oświadczenie PIT 2K.

Formularz PIT 2K należy dołączyć do tego samego zeznania podatkowego, przy którym został złożony PIT D.

PIT 28B

Załącznik PIT 28B stanowi informację o przychodach w przypadku stosowania zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych z działalności prowadzonej w formie spółki lub spółek cywilnych bądź prawnych. Każdy ze wspólników musi złożyć odrębny PIT 28B.

Na jednym druku PIT 28B jest miejsce na wykazanie dochodów z dwóch spółek, dlatego w przypadku, gdy podatnik należy do więcej niż dwóch spółek, musi wypełnić kolejny załącznik lub załączniki. Natomiast Część C.3 wystarczy wypełnić tylko na jednym załączniku, niezależnie od ilości składanych formularzy.

W przypadku PIT 28B każdy z małżonków rozlicza się indywidualnie.

PIT Z

PIT Z dotyczy podatników, którzy korzystają z tzw. kredytu podatkowego. Załącznik trzeba dołączyć do deklaracji za rok podatkowy, w którym nie opłaca się zaliczek na podatek dochodowy oraz w latach kolejnych, w których spłacane są raty kredytu.

W przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem, jeżeli oboje prowadzą działalność i korzystają z tego zwolnienia, składają odrębne załączniki.

PIT ZG

PIT ZG służy do rozliczenia zarobków zagranicznych, muszą go więc wypełnić osoby, które w danym roku podatkowym uzyskały dochody poza granicami kraju. Jeżeli dochody uzyskiwane były w kilku państwach, trzeba wypełnić osobny druk PIT ZG dla każdego państwa.

W PIT ZG należy wykazać zarówno wysokość dochodów zagranicznych, jak i wysokość pobranych z tego tytułu zaliczek na podatek dochodowy. Wszystkie kwoty należy przeliczyć na polskie złote według średniego kursu NBP z dnia poprzedzającego uzyskanie dochodu.

W przypadku rozliczania się wspólnie z małżonkiem, gdy każdy z małżonków uzyskał dochody zagraniczne, każdy z nich wypełnia oddzielny PIT ZG.

Należy pamiętać, że PIT ZG nie muszą składać osoby, które uzyskują dochody za granicą z tytułu stosunku pracy zawartego w Polsce (np. w przypadku delegacji) oraz obcokrajowcy pracujący w Polsce.

PIT BR

Formularz PIT BR służy do odliczenia ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Przedsiębiorca wykazuje w nim koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową (tzw. koszty kwalifikowane).

W przypadku PIT BR każdy z małżonków musi złożyć odrębny załącznik.

PIT DS

Formularz PIT DS wypełniają podatnicy uzyskujący przychody z działów specjalnych produkcji rolnej w danym roku podatkowym. Swój dochód ustalają na podstawie ksiąg rachunkowych lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

W sytuacji, gdy w formularzu PIT DS brakuje wystarczającej ilości pól do podania wszystkich danych dotyczących produkcji rolnej, należy wypełnić kolejny załącznik (lub załączniki) PIT DS.

Małżonkowie niezależnie od tego, czy rozliczają się indywidualnie, czy wspólnie, muszą złożyć odrębny załącznik PIT DS.

PIT MIT

Załącznik PIT MIT służy do wykazania informacji o środkach trwałych oraz przychodach. Przeznaczony jest dla podatników, którzy muszą opłacać tzw. podatek minimalny z tytułu korzystania w prowadzonej działalności ze środka trwałego będącego budynkiem, który znajduje się na terytorium Polski i stanowi własność lub współwłasność podatnika, jest składnikiem majątku działalności gospodarczej, bądź też podatnik korzysta z niego (lub z jego części) na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub innej umowy tego typu.

Małżonkowie niezależnie od tego, czy rozliczają się indywidualnie, czy wspólnie, muszą złożyć odrębny załącznik PIT MIT.

PIT IP

Załącznik IP wypełniają podatnicy, którzy w roku podatkowym uzyskali przychody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej (prawa autorskie, patenty). Złożenie załącznika PIT IP pozwala na korzystanie z preferencyjnego opodatkowania w wysokości 5% podatku.

Małżonkowie niezależnie od tego, czy rozliczają się indywidualnie, czy wspólnie, muszą złożyć odrębny załącznik PIT IP.

PIT PM

Załącznik PIT PM służy do realizacji obowiązku z tytułu opodatkowania niezrealizowanych zysków kapitałowych. W formularzu PIT PM przedsiębiorca wykazuje wartość rynkową składników majątku tymczasowo przeniesionych za granicę w roku podatkowym oraz przewidywany termin przeniesienia ich z powrotem na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, jeżeli do dnia złożenia zeznania składniki te nadal pozostają poza jej granicami.

PIT NZI

Załącznik PIT NZI stanowi informację o wysokości wartości rynkowej składnika majątku określonej w państwie członkowskim Unii Europejskiej do celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków.

Składając ten załącznik, podatnik uwzględnia w kosztach uzyskania przychodów wartość rynkową składnika majątku określoną przez inne państwa członkowskie niż Polska. Jednocześnie podatnik ma obowiązek dołączyć do tego załącznika dokument dotyczący wysokości wartości rynkowej danego składnika majątku – dokument wydany lub potwierdzony przez właściwy organ państwa.

W sytuacji, gdy podatnik sam określił wartość składnika majątku, a nie organ zagraniczny, i jeżeli wartość ta jest wyższa od wartości rynkowej, to naczelnik urzędu skarbowego określi wartość rynkową składnika majątku podatnika, w innej wysokości niż przyjęta dla celów opodatkowania podatkiem równoważnym do podatku od dochodów z niezrealizowanych zysków.

PIT OP

Od 15 marca 2020 r. emeryci i renciści oraz inne osoby, którym zeznanie wypełnia ZUS, będą miały możliwość przekazania 1% swojego podatku Organizacji Pożytku Publicznego. Do tego celu będzie służyć załącznik PIT OP.

Na druku PIT OP należy wpisać nr KRS wybranej organizacji i dostarczyć go do Urzędu Skarbowego lub podać KRS w ramach usługi e-pit.

ZAP 3 i NIP 7

Formularze ZAP 3 i NIP 7 nie są załącznikami do zeznań podatkowych, ale służą do zgłoszenia do Urzędu Skarbowego zmian danych podatnika. Można je składać w dowolnym czasie w ciągu roku.

Formularz ZAP 3 przeznaczony jest dla osób, których identyfikatorem podatkowym jest nr PESEL i które nie prowadzą działalności gospodarczej, nie są zarejestrowane jako podatnicy VAT, nie są płatnikami składek  ZUS ani podatków. Osoby te nie mają wyznaczonego przepisami terminu zaktualizowania danych identyfikacyjnych. Co więcej, jeżeli aktualizacja danych dotyczy jedynie aktualnego adresu miejsca zamieszkania, wówczas nie ma nawet konieczności wypełniania tego druku – wystarczy podać nowe dane na formularzu głównym.

Formularz NIP 7 przeznaczony jest dla osób, które prowadzą działalność gospodarczą oraz dla osób, które działalności gospodarczej nie prowadzą, ale są zarejestrowane jako podatnicy VAT, są płatnikami składek ZUS lub podatków lub też nr PESEL nie jest ich identyfikatorem podatkowym. Do formularza NIP 7 przypisane są dwa załączniki: NIP B (informacja o rachunkach bankowych) oraz NIP C (informacja o miejscach prowadzenia działalności). W przypadku NIP 7 aktualizacji danych należy dokonać w terminie 7 dni od dnia, w którym nastąpiła zmiana danych.



Podsumowując:

Załączniki do deklaracji podatkowych służą do wykazywania ulg w rozliczeniu podatkowym, a każdy z załączników ma inne przeznaczenie.

Załączniki do deklaracji podatkowych zawsze składa się razem z odpowiednią deklaracją PIT, nigdy oddzielnie!



Nasz darmowy program e-PIT stanowi ułatwienie dla podatników

Wypełniając swój PIT z tym programem nie musisz sam zajmować się dobieraniem odpowiedniego załącznika, gdyż nasz program e-PIT sam dobierze i wypełni odpowiednie formularze oraz załączniki do deklaracji podatkowych na podstawie podanych przez Ciebie informacji.

Skorzystaj z naszego darmowego programu e-PIT!