Jaka jest sytuacja biur podróży? Najnowsze dane

ranking biur podróży 2019

Okres wakacyjny to przede wszystkim zmożony ruch w branży turystycznej. Już kolejny rok polskie lato bije rekordy, jednak nie przeszkadza nam to w wykupywaniu wycieczek zagranicznych. Postanowiliśmy natomiast sprawdzić jaka jest obecna kondycja polskich biur podróży i czy sytuacje sprzed kilku lat się na pewno nie powtórzą.

Ilu Polaków planuje urlop w 2019 roku

Według badania Ipsos Polska wykonanych na zlecenie Mondial Assistance ponad 20 mil Polaków chce wyjechać w tym roku na wakacje. Aż 48% naszych rodaków na swój wypoczynek wybierze kierunek adopcja-na-odległość fundacja adrazagraniczny. Do najpopularniejszych krajów w tym roku należeć będą Chorwacja, Grecja i Hiszpania. Oznacza to, że w tym roku aż 9 milionów Polaków zdecyduje się na spędzenie wakacji poza granicami kraju. Oznacza to kolejny już rok rekordów.

Ile osób wybierze biuro podróży

Polacy stają się samodzielni. Takie wnioski można wysnuć przeglądając wyniki badań, ponieważ już ponad połowa Polaków deklaruje, że zagraniczny wyjazd przygotuje sobie samodzielnie. Nie przerażają nas już tak podróżne na własną rękę i coraz odważniej konfigurujemy sobie oferty samodzielnie. Z usług biur podróży w tym roku skorzysta już tylko 49% proc. naszych rodaków, jednak i tak oznacza to wzrost o 960 tys. osób w wyniku ogólnego wzrostu liczby podróżujących polaków.

Jaka jest sytuacja naszych biur podróży

Opublikowane najnowsze badania przez Instytut badania Rynku Turystycznego Traveldata wykonanych na zlecenie turystyka.rp.pl pokazują nam pewien obraz sytuacji. Poprzedni rok dla biur podróży zajmujących się turystyką zagraniczną miał różne oblicza. Z jednej strony po raz kolejny padły rekordy pod kątem osiągniętych przychodów ze sprzedaży zagranicznych imprez turystycznych i ilości ranking biur podróży 2019obsłużonych klientów. Jednak jest jeszcze drugie oblicze zaprezentowanych danych. Zyski biur podróży, a co za tym idzie ich rentowność drastycznie spadły.

Zapraszamy do zapoznania się z tabelą obrazującą kondycje polskich biur podróży. W tegorocznej tabeli nie pokazano rankingów touroperatorów, które rok rocznie były ogłaszane w tym okresie. Jest to wynik celowego zawieszenia tych ocen w następstwie niestabilnego i słabego pod kontem przychodów roku. Istniała obawa wywołania nadmierne krytycznego spojrzenia na działalność biur podróży. Pytanie, czy brak opublikowania rankingów zmienia sytuację? Musimy mieć świadomość, że opublikowanie ocen oznaczałoby obniżenie rankingu z poziomu A-/A do poziomu BBB/BBB+. Takie działania i brak transparentności może zastanawiać. Wam zostawiamy decyzję co do oceny faktycznej sytuacji.