Jak emeryt lub rencista przekaże 1% podatku?

emerytka uśmiechająca się przez okno

Jeżeli podatnik jest emerytą lub rencistą i rozlicza go ZUS, nadal ma możliwość przekazać swój 1%. Musi jedynie wypełnić formularz PIT-OP, papierowo lub elektronicznie.

Emeryt też może wesprzeć OPP!

Emeryci i renciści nie mają obowiązku samodzielnego rozliczania się z Urzędem Skarbowym, ponieważ robi to za nich ZUS. Z tego względu, do roku 2017 osoby takie miały problemy, gdy chciały skorzystać z prawa do przekazania 1% swojego podatku na rzecz wybranej organizacji pożytku publicznego. Jednak od tamtej pory sytuacja uległa zmianie i emeryci oraz renciści mają do dyspozycji PIT-OP, dzięki któremu mogą wskazać, na jaki cel chcą przeznaczyć 1% swojego podatku, wpisując tam KRS wybranej OPP i przekazując oświadczenie PIT-OP na adres właściwego urzędu skarbowego.

Formularz PIT-OP możesz pobrać TUTAJ

Emeryt lub rencista, który w poprzednim roku wypełniał już PIT-OP, wskazując organizację, której chce przekazać swój 1% i który nadal chce wspierać tę samą organizację, nie musi wypełniać formularza PIT-OP po raz drugi. Urząd Skarbowy przekaże jego pieniądze organizacji, którą wskazał na ostatnim formularzu PIT-OP.

Jeżeli emeryt lub rencista chce zmienić organizację, którą wskazał w poprzednim roku, musi wypełnić formularz PIT-OP jeszcze raz, wskazując w nim numer KRS organizacji, którą chce wesprzeć w tym roku.

Czy warto to robić?

Emerytom i rencistom może się wydawać, że 1% procent ich podatku to tak niewielka kwota, że nie opłaca się trudzić z wypełnianiem i wysyłaniem PIT-OP. Nie jest to jednak prawdą. Przychód z jednego procenta jest jednym z najważniejszych rodzajów wsparcia dla organizacji pożytku publicznego, dlatego liczy się każda, nawet najmniejsza kwota.

Jeżeli chcesz szybko i w łatwy sposób wypełnić PIT-OP, skorzystaj z naszego darmowego programu e-PIT, który poprowadzi Cię krok po kroku. Program możesz pobrać TUTAJ.