E-sklepy – jak zdobyć klienta?

Właściciele witryn sklepów internetowych zastanawiają się, jak zdobyć i zatrzymać zainteresowanie klienta, aby nie chciał przejść na stronę najbliższej konkurencji. Co zrobić, aby witryna z powodzeniem prowadziła sprzedaż? O co należy zadbać, a jakich błędów unikać? Jak budować właściwe relacje biznesowe z klientem? Co jest powodem tego, że witryna nie cieszy się zainteresowaniem? Poniżej przedstawiamy główne zasady, do których należy się zastosować, aby osiągnąć powodzenie w prowadzeniu e-sklepu.

Zadbaj o szybkie ładownie witryny

Nie wolno pozwolić na to, aby strona i zdjęcia na niej wczytywały się zbyt długo. Internetowym klientom zależy na szybkich i skutecznych rozwiązaniach, a powolnie ładująca się witryna na pewno ich odstraszy.

Stwórz atrakcyjną kartę produktów

Podstawą sklepu internetowego są atrakcyjne produkty. Muszą one być dostosowane do odbiorcy, konkurencyjne i dobej jakości. W przeciwnym razie nie wzbudzą zainteresowania klientów, którzy szybko znajdą ciekawsze oferty u lepiej przygotowanej konkurencji.

Karta produktu oprócz ogólnych informacji typu kolor/wymiar powinna zawierać szczegółowy opis. Klient musi wiedzieć, co dokładnie kupuje. Przy tym istotne są zdjęcia – przedstawienie na nich produktu z różnych perspektyw, z wyróżnieniem kolorów, wzorów, itp. Nie wszyscy użytkownicy od razu czytają opis, ale na podstawie zdjęć oceniają, czy dokładnie o taki produkt im chodzi.

Opis produktu powinien być skonstruwany w oparciu o model AIDA, czyli:

  • ma przyciągać uwagę (Attention)
  • wzbudzać zainteresowanie (Interest)
  • rozbudzać pragnienie posiadania (Desire)
  • nakłaniać do działania (Action)

Ponadto taki opis powinien zawierać wyszukiwane przed użytkowników słowa kluczowe.

Zadbaj o czytelność swojej witryny

Należy stworzyć przejrzystą mapę strony. Drzewo kategorii nie może być nadmiernie rozbudowane, gdyż utrudni to klientowi, lub nawet uniemożliwi, dotarcie do tego, czego potrzebuje. Poszczególne kategorie powinny być uszeregowane w logicznym porządku i wynikać z palety dostępnych produktów.

Stwórz blog z ciekawymi informacjami

Utworzenie bloga i podpięcie go do witryny sklepu internetowego jest bardzo dobrą strategią marketingową. Czasami klient nie do końca wie lub nie jest pewny, jakiego dokładnie produktu potrzebuje i szuka informacji, które mogłyby stanowić jakąś podpowiedź i pomóc mu w podjęciu właściwej decyzji. Dlatego blog jest doskonałym miejscem na udzielanie wszelkich potrzebnych informacji, a występowanie w ten sposób w roli eksperta jest dodatkowym atutem na korzyść właściciela e-sklepu.

A zatem zwróć uwagę użytkownika, zachęć go do korzystania z Twoich produktów i wyróżnij się.

sklep internetowy