E-sklep – jak zdobyć klienta?

Wózki przed supermarketem. Tworząc e-sklep nie będą ci potrzebne

Właściciele witryn sklepów internetowych zastanawiają się, jak zdobyć i zatrzymać zainteresowanie klienta, aby nie chciał przejść na stronę najbliższej konkurencji. Co zrobić, aby witryna z powodzeniem prowadziła sprzedaż? O co należy zadbać, a jakich błędów unikać? Jak budować właściwe relacje biznesowe z klientem? Co jest powodem tego, że witryna nie cieszy się zainteresowaniem? Poniżej przedstawiamy główne zasady, do których należy się zastosować, aby osiągnąć powodzenie w prowadzeniu e-sklepu.

Zadbaj o szybkie ładownie witryny

Nie wolno pozwolić na to, aby strona i zdjęcia na niej wczytywały się zbyt długo. Klientom odwiedzającym twój przyszły e-sklep zależy na szybkich i skutecznych rozwiązaniach, a powolnie ładująca się witryna na pewno ich odstraszy.

Stwórz atrakcyjną kartę produktów

Podstawą e-sklepu są atrakcyjne produkty. Muszą one być dostosowane do odbiorcy, konkurencyjne i dobej jakości. W przeciwnym razie nie wzbudzą zainteresowania klientów, którzy szybko znajdą ciekawsze oferty u lepiej przygotowanej konkurencji.

Karta produktu oprócz ogólnych informacji typu kolor/wymiar powinna zawierać szczegółowy opis. Klient musi wiedzieć, co dokładnie kupuje. Przy tym istotne są zdjęcia – przedstawienie na nich produktu z różnych perspektyw, z wyróżnieniem kolorów, wzorów, itp. Nie wszyscy użytkownicy od razu czytają opis, ale na podstawie zdjęć oceniają, czy dokładnie o taki produkt im chodzi.

Opis produktu powinien być skonstruwany w oparciu o model AIDA, czyli:

  • ma przyciągać uwagę (Attention)
  • wzbudzać zainteresowanie (Interest)
  • rozbudzać pragnienie posiadania (Desire)
  • nakłaniać do działania (Action)

Ponadto taki opis powinien zawierać wyszukiwane przed użytkowników słowa kluczowe.

E-sklep – zadbaj o czytelność

Należy stworzyć przejrzystą mapę strony. Drzewo kategorii nie może być nadmiernie rozbudowane, gdyż utrudni to klientowi, lub nawet uniemożliwi, dotarcie do tego, czego potrzebuje. Poszczególne kategorie powinny być uszeregowane w logicznym porządku i wynikać z palety dostępnych produktów.

Stwórz blog z ciekawymi informacjami

Utworzenie bloga i podpięcie go do witryny sklepu internetowego jest bardzo dobrą strategią marketingową. Czasami klient nie do końca wie lub nie jest pewny, jakiego dokładnie produktu potrzebuje i szuka informacji, które mogłyby stanowić jakąś podpowiedź i pomóc mu w podjęciu właściwej decyzji. Dlatego blog jest doskonałym miejscem na udzielanie wszelkich potrzebnych informacji, a występowanie w ten sposób w roli eksperta jest dodatkowym atutem na korzyść właściciela e-sklepu.

Coś jeszcze? Nie zapomnij o regulaminie, w którym poinformujesz klienta o jego prawach jako nabywającego.

A zatem zwróć uwagę użytkownika, zachęć go do korzystania z Twoich produktów i wyróżnij się.