Akcyza na samochody używane mocno w górę

Akcyza na samochody używane akcyza na kampery

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o podatku akcyzowym, która nie spotkała się z przychylnym przyjęciem wielu komentatorów. Podatek akcyzowy może zaszkodzić wszystkim: dużym producentom, małym firmom i oczywiście osobom prywatnym.

Podatek akcyzowy

Podatek akcyzowy to tzw. podatek pośredni, podobnie jak podatek VAT czy cło. Zgodnie ze swoją charakterystyką płaci się go tylko raz, a obciążony nim zostaje konsument końcowy. Wyjątkiem jest obrót samochodami osobowymi przez pierwszą rejestracją w Polsce, w takiej sytuacji obowiązek powstaje w takcie każdej sprzedaży pojazdu.

Czemu służyć ma większa akcyza na samochody używane?

Większa akcyza na samochody używane ma sprawić, by ich ściąganie do Polski stało się nieopłacalne – tak argumentował rząd w połowie zeszłego miesiąca.

Jak przeczytać można w uzasadnieniu projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym, zmiany mają wyeliminować nieprawidłowości w opodatkowaniu samochodów osobowych. Budżet państwa również na tym skorzysta – ponad 200 mln zł rocznie.

Wiele wskazuje na to, że w najbliższych miesiącach poziom importu może osiągać rekordowe wyniki przekraczające 100 tys. sztuk. A to wszystko za sprawą zapowiadanych zmian w naliczaniu podatku akcyzowego, który znacznie podniesie finalny koszt sprowadzenia auta – powiedział dziennik.pl Wojciech Drzewiecki, szef instytutu SAMAR.

Źródło: Dziennik.pl

Akcyza na samochody używane w Polsce

Obecnie funkcjonujące podstawowe stawki to: 3,1 proc. dla aut z silnikami o poj. do 2 litrów i 18,6 dla aut z większymi silnikami. Zerowa stawka dotyczy aut z napędem elektrycznym oraz (do końca roku) na hybrydy Plug-in z silnikami do 2000 ccm (od 2021 r. pełna stawka – 3,1 proc.). Zniżka (50 proc. stawki dla aut „czysto” spalinowych) dotyczy bezterminowo pozostałych hybryd.

Akcyza na kampery

W opinii rządu:

„Samochody kempingowe już teraz objęte są podatkiem akcyzowym. Przywóz takiego samochodu z innego kraju do Polski podlega akcyzie, natomiast w praktyce pojawiły się przypadki omijania opodatkowania poprzez przerabianie samochodu ciężarowego sprowadzonego bez akcyzy do Polski, już zarejestrowanego w Polsce na kampera, czyli na samochód osobowy. Wtedy opodatkowanie się nie pojawia i mamy do czynienia z nieuczciwą konkurencją pomiędzy podmiotami, które sprowadzają kampery do Polski a pomiędzy podmiotami, które sprowadzają samochody ciężarowe, przerabiają je na miejscu i akcyzy nie płacą” – twierdzi Jacek Sarnowski.

Źródło: Money.pl

W opinii ekspertów motorhome.pl

Zmiany w zasadach naliczania podatku akcyzowego w równym stopniu dotyczyć będą wszystkich, którzy zdecydują się na budowę kampera. Niezależnie od tego, czy to duża firma produkująca samochody kempingowe, mały warsztat zajmujący się zmianami konstrukcyjnymi czy osoba prywatna, która własnym sumptem postanowiła zmienić swojego “dostawczaka” w pojazd rekreacyjny.

Dla małych firm i osób prywatnych nowa akcyza na kampery nie tylko istotnie wpłynie na koszty budowy pojazdów, ale w proponowanym kształcie, jego wysokość będzie trudna do przewidzenia,

Źródło: Motorhome.pl

Nowy podatek do fiskusa

Od 1 lipca 2021 r. przedmiotem opodatkowania będzie także „dokonanie w pojeździe samochodowym, innym niż samochód osobowy, zarejestrowanym na terytorium kraju zgodnie z przepisami o ruchu drogowym, zmian konstrukcyjnych zmieniających rodzaj tego pojazdu na samochód osobowy”. Wynika to z nowego art. 100 ust. 1a pkt 1 ustawy o podatku akcyzowym.

Właściciel zarejestrowanego pojazdu będzie więc musiał, tak jak dotychczas, powiadomić w ciągu 30 dni starostę o dokonaniu przeróbek konstrukcyjnych, a ponadto – to nowość – będzie musiał zapłacić akcyzę z tego tytułu.

Od kiedy funkcjonować będzie nowa danina?

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna:

Początkowo wydawało się, że deklarację podatkową trzeba będzie złożyć w urzędzie skarbowym w ciągu 14 dni od dokonania przeróbki (czyli w standardowym terminie przewidzianym w ustawie), a najpóźniej po 30 dniach zapłacić podatek akcyzowy.

Na ostatnim etapie prac nad nowelizacją wprowadzono zmianę. W art. 29 ustawy nowelizującej (tej z 30 marca br.) zapisano, że obowiązek podatkowy z tytułu zmian konstrukcyjnych powstanie dopiero 1 lipca 2022 r.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna