Czy kredyty hipoteczne będą droższe?

Płatności Bezgotówkowe

Szalejący rynek mieszkaniowy i coraz głośniejsze głosy o zbliżającej się recesji sprawiły, że wiele osób zastanawia się, czy kredyty hipoteczne będą droższe? Brak siły roboczej, drożejące materiały budowlane przekładają się na coraz droższą cenę mieszkań i lokali. Czy warto w takim wypadku zdecydować się na zakup własnościowy? Analizujemy sytuację.


Wzrost marży kredytów hipotecznych

W ostatnim czasie PKO BP zdecydowało się na podniesienie marży kredytów hipotecznych. Zmiana nie była wielka ponieważ wynosiła raptem 0,1 punktu procentowego niemniej jednak obecna podwyżka była już kolejną. Może to być tylko chwilowa polityka banku. Pamiętać jednak trzeba, że największy gracz na rynku występuje w roli lidera rynku, za którym podążają mniejsi. Czy reszta banków podąży w takiej sytuacji w obranym kierunku zmian?

Rośnie nie tylko marża kredytu

Dwukrotny wzrost marży kredytu nie jest jedynym ruchem wpływający na oprocentowanie kredytów. Bak Polski 2 lutego 2019 roku dokonał zmiany dotychczasowej stopy bazowej, która do tej pory byłą wyliczana na podstawie wskaźnika 3-miesięcznego WIBOR. W chwili obecnej stosowany jest WIBOR 6-miesięczny.

Na dzień dzisiejszy tj. 14.05.2019 r. wartości wskaźnika WIBOR wyglądają następująco:

WIBOR 3M – 1,72%

WIBOR 6M – 1,79%

Widzimy więc, że to kolejne 0,07% podwyżki, co składa się na łączną zmianę oprocentowania w wysokości 0,27 punktu procentowego.

W chwili obecnej trudno jeszcze powiedzieć, czy na pewno wszystkie banki pójdą w tą stronę. Puki co na podwyżki zdecydowało się już kilka z nich. Przypuszczać więc można, że to początek pewnej tendencji.

O kredyt coraz ciężej

Rosnące ceny kredytów to tylko jeden z problemów. Najpierw trzeba ten kredyt przecież otrzymać. Od pewnego czasu widać zaostrzenie polityki banków odnośnie udzielanych kredytów hipotecznych na zakup domów, bądź mieszkań. Coraz częściej okazuje się, że banki nie akceptują naszych dochodów lub nieruchomości i nasz wniosek kredytowy kończy się odmową.

Koszty kredytu to jedno,  Żeby je ponieść najpierw trzeba go otrzymać. Od pewnego czasu widać stopniowe zaostrzanie polityki kredytowej banków. Krótko mówiąc, o kredyt na dom lub mieszkanie niestety jest coraz trudniej.

Tu również można zaobserwować stopniowe przykręcanie kurka przez banki. Odmowa udzielenia kredytu jest niestety wydawana coraz częściej. Zdarza się, że bank odmawia udzielenia kredytu ponieważ nie akceptuje dochodów lub nieruchomości, mimo że kilka miesięcy wcześniej z podobnym klientem nie było najmniejszego problemu w tym banku.

Z miesiąca na miesiąc wartość udzielonych kredytów rośnie. Spada natomiast ich ilość. Nie ma co się dziwić bankom, które w takiej sytuacji na rynku wybierają sobie co lepszych klientów obarczonych mniejszym ryzykiem.

Czy to dobry moment na starania o kredy hipoteczny?

Czy kredyty hipoteczne będą droższe? Wszystko wskazuje na to, że tak. Raczej o kredyt już łatwiej nie będzie i banki będą stopniowo podwyższały wymagania i stopy procentowe. Dla wszystkich osób, które przy zakupie muszą posiłkować się kredytem może to być ostatni moment na możliwość jego otrzymania. Osobną kwestią jest, czy faktycznie warto teraz inwestować w zakup nieruchomości. Ceny poszybowały już tak wysoko, że wielu ekspertów prognozuje pęknięcie pewnej bańki mieszkaniowej. Jak zawsze istnieje również głos przeciwny sugerujący, iż istnieje jeszcze miejsce na dalszy wzrost w najbliższym czasie. Prawda jest pewnie, gdzieś po środku. Pewne ceny faktycznie nie mogą się już cofnąć, niemniej jednak u inwestorów występuję już zmęczenie tak wysokimi wzrostami. Każda decyzja wiąże się z pewnym ryzykiem. Przeczytaj o problemach z zadłużeniem.